Güneş yanıklığı ve sıcaklık stresinden korunma için aşırı sıcaklar başlamadan önce Kaokil tarımsal kaolin kili uygulaması yapılmalıdır. Böceklere karşı koruma için böcekler ortaya çıkmadan uygulama  yapılmış olmalıdır.

Kaokil tarımsal kaolin kili uygulaması için 1000 litre suya 50 kg oranında kaokil karışımı tankta hazırlanarak mekanik veya motorlu sırt pompaları, pulvarizatörler veya atomizörler ile püskürtülür.

İdeal kaplama oluşumu için damlama yapmayacak  oranda püskürtmenin sıcak, yağışsız ve rüzgarsız havada yapılması tavsiye edilir. İlk uygulamadan 7-14 gün sonra, tam bir kaplama elde edebilmek için 1000 L suya 25 kg oranında ikinci uygulama yapılır. Yeni sürgünler için veya sürtünme, yağış, rüzgar nedeni ile aşınan kaplamayı tamamlamak için uygulamalara gerek görüldüğü sürece devam edilir.

Karışımı hazırlamak için önce tankınızın yarısını su ile doldurunuz. Daha sonra Kaokil tarımsal kaolin kilini yavaş yavaş karıştırıp ekleyerek tankın tamamını doldurunuz. İdeal karşımı ve su içinde dağılımı sağlamak için en az 25-30 dakika karıştırınız. Homojen bir karışım sonrası uygulama esnasında tankta çökme ve pulvarizatörlerde tıkanma yapmaz.

İnert bir malzeme olan Kaokil tarımsal kaolin kili zirai ilaçlar ile karıştırılabilir. Ancak karışımı önce küçük miktarda test etmeniz önerilir. Kaokil tarımsal kaolin kili ile karıştırılacak zirai ilaçlar tanka kaokilden sonra ilave edilmelidir.

 

Kaolin kili uygulaması sonrası yıkama ve temizleme

Kaokil tarımsal kaolin kili uygulanmış meyve ve sebzelerin pazara sunulmadan önce yıkama ve temizleme işleminden geçirilmesi önerilir. Her ne kadar yayıcı / yapıştırıcı kullanılmamış uygulamalarda yapış ve rüzgar gibi doğa koşulları ile kaplama temizlenecek ise de ürün üzerinde ve sap diplerinde kalıntı kalabilir. Kalıntı paketleme hattındaki yıkama ve fırçalama işlemleri ile temizlenecektir. Tarlada paketlenerek pazara sunulan ürünlerde hasattan 2-3 hafta önce uygulamanın kesilmesi önerilir.

Kaokil tarımsal kaolin kili uygulaması

DOZAJ

İlk uygulama
100 litre suya 5 kg (% 5)
Diğer uygulamalar
100 litre suya 2,5 kg (% 2,5)
oranında karıştırılır

Kaokil tarımsal kaolin kili uygulaması

Kaokil tarımsal kaolin kili uygulaması

Kaokil tarımsal kaolin kili uygulaması

kaolin kili uygulaması
Başa dön