Cevizde güneş yanığı ve sıcaklık stresinden korunma

71 / 100
ceviz

Aşırı sıcaklar ve direk güneş ışını ceviz ağaçları üzerinde güneş yanıklığı ve sıcaklık stresi gibi sorunlara yol açar. Hava sıcaklığının 30-32°C yi aştığı zamanlarda yaprak ve meyve yüzeyindeki sıcaklık 45-50°C leri bulabilmektedir. Zararlı UVA, UVB ve IR ışınlarının sebep olduğu güneş yanıklığı meyve kabuğu üzerinde oluşan  lekeler şeklinde kendini gösterir. Sıcaklık stresine giren ağaçlarda yeterli fotosentez sağlanamadığı için meyve dökülmeleri, yaprak solmaları görülür.

Kaokil tarımsal kaplama kaolini suda kolay dağılan kaolin mineralinden oluşan bir üründür. Su ile karıştırılarak süspansiyon haline getirilerek  püskürtme yolu ile ceviz ağacının  gövde, dal, yaprak ve meyveleri üzerinde ince beyaz bir kaplama oluşturulur. Bu bariyer zararlı güneş ışınlarını yansıtarak sıcaklığı meyve üzerinde 4-8 °C, yapraklarda 3-5 °C daha düşük tutar. Daha serin kalan ağaçlarda sıcaklık stresi azalır, fotosentez artar ve daha yüksek verim alınır. Yapılan uygulamanın kalitesine bağlı olarak güneş yanıklığına karşı % 80 e varan oranlarda koruma sağlanır.

ceviza

Ceviz iç kurdu ve yeşil kabuk sineğine karşı Kaokil uygulaması

Kaokil tarımsal  kaolin kili ağaç üzerinde oluşturduğu ince beyaz toz tabakası ile ceviz iç kurdu, yeşil kabuk sineği gibi bazı zararlılara karşı kovucu, uzaklaştırıcı etki yapar. Herhangi bir kimyasal veya zehir ihtiva etmediği için öldürücü değil sadece uzaklaştırıcı, kovucu etki yapar. Zararlılara karşı etkili olabilmesi için ağaçlar insekt ortaya çıkmadan uygun şekilde kaplanmış olmalıdır. Kaokil uygulaması insektisit kullanımını önemli oranda azaltır.

  • İtici ve kovucudur.
  • İnsektin yumurtlamasını engeller.
  • Ceviz üzerinde tutunmasını engeller.
  • Beslenmesini zorlaştırır.
  • Hareketlerini kısıtlar.
  • Konukçuyu kamufle ederek tanınmasını zorlaştırır.
Cevizde güneş yanığı ve sıcaklık stresinden korunma

Bir cevap yazın

Başa dön